Humbja e peshës: 10 mite që duhen hedhur poshtë

Janë të shumta mitet që ndikojnë në fushën e të ushqyerit dhe në veçanti të humbjes së peshës dhe çdo ditë publikohen informacione të shumta për të. Disa nga këto janë të vërteta dhe të vërtetuara shkencërisht, shumë të tjera për fat të keq jo, janë rezultat i "interpretimeve" të transmetuara shpesh nga mediat që përfundojnë duke ngatërruar ata që nuk e njohin plotësisht këtë temë dhe duke përhapur zakone të gabuara. Le të shohim mitet më të zakonshme që është mirë të hidhen poshtë.

 

1. Buka, makaronat dhe orizi ju shëndoshin

 

Karbohidratet nuk janë përgjegjëse për shtimin në peshë. Natyrisht, përmbajtja e tyre kalorike, 4 kcal për gram, nuk mund të konsiderohet e parëndësishme, por kjo nuk do të thotë se ato janë shkaku kryesor i shtimit të peshës, ndaj ky koncept duhet të zhvlerësohet.

    Karbohidratet duhet të përbëjnë rreth 60% të kërkesës tonë ditore për energji, të nevojshme për ta përballuar ditën në mënyrën më të mirë të mundshme; 40% e mbetur duhet të vijë nga yndyrat dhe proteinat, në këtë mënyrë fitohet një dietë e ekuilibruar dhe sistemi tretës nuk “lodhet”.

2. Dietat vetëm me proteina çojnë në humbje peshe

Disa dieta të bëra vetë përcaktojnë një sasi të tepërt ushqimesh që përmbajnë proteina shtazore, të tjera madje përfshijnë vetëm këto ushqime. Dietat e pasura me proteina shpesh ju bëjnë të humbni kilogramët në një kohë të shkurtër, por në shumicën e rasteve, duke iu rikthyer ushqyerjes normale, kilogramët e humbur rikuperohen me shpejtësi. Prandaj nëse ju zgjidhni një dietë vetëm proteinike, kjo duhet të jepet nga mjeku nutricionist e më pas të ndiqet regjimi ushqimor pasues. Për këtë ju ndihmon Klinika FitHealth!  Përveç kësaj, një dietë e pabalancuar vetëm me proteina shtazore sjell me vete një sasi të tepërt yndyre, në fakt, edhe nëse ato të dukshme eliminohen, mbeten ato të padukshmet që gjenden natyrshëm në mish ose në vezë dhe djathërat e qumështit të plotë. Mos e nënvlerësoni faktin se sasitë e tepërta të proteinave dhe yndyrave shpesh çojnë në: vështirësi në tretje, lodhje, dhimbje koke të mundshme, halitozë, lodhje të mëlçisë dhe veshkave. Këto janë efekte anësore të rëndësishme që mund të çojnë në probleme shëndetësore në afat të gjatë.

3. Ndalohet konsumimi i karbohidrateve në darkë

Darka, ashtu si dreka, duhet të jetë një vakt i ekuilibruar. Në përgjithësi, preferohet të konsumoni një pjatë të parë me makarona ose oriz në drekë për të pasur një ngarkesë të mirë energjie pasdite. Është sigurisht e rëndësishme që darka të jetë më e “lehtë” se dreka dhe të mos kalojë 25/30% të kalorive për të gjithë ditën. Kjo nuk do të thotë të përjashtoni një pjesë të karbohidrateve edhe në darkë, mundësisht në formë buke apo patate për të shoqëruar një pjatë të dytë me shumë perime.

 

4. Mjalti të shëndosh më shumë se sheqeri

 

Mjalti në fakt ka më pak kalori se sheqeri 304 kcal për 100 gramë kundrejt 392 sheqer dhe gjithashtu përmban minerale të dobishme për trupin. Për më tepër, duke pasur një fuqi pak më të lartë ëmbëlsuese, ushqimet ose pijet me mjaltë mund të jenë më të ëmbla në shije, kështu që mund të konsumohen në sasi më të vogla se sheqeri.

5. Sheqeri kaf është më pak kalorik se sheqeri i bardhë

Shumë e preferojnë sheqerin e kallamit sepse konsiderohet “dietik” apo edhe i pasur me vitamina dhe minerale, të tjerë e konsiderojnë më “natyral” por kjo nuk është e vërtetë.

Në realitet, diferenca kalorike është me të vërtetë minimale: 3,60 kcal për gram për kallam kundrejt 3,90 për saharozën, ajo tradicionale e bardhë. Nga pikëpamja ushqyese ndryshimi është i papërfillshëm, të dy janë sheqerna të thjeshtë dhe nutricionistët i propozojnë si alternativë dhe për lehtësi i konsiderojnë të gjithë sheqernat 4 kcal për gram. Duhet thënë gjithashtu se të dyja nxirren me procese kimike, prandaj konsiderohen si ushqime të prodhuara në mënyrë industriale. Ajo që ka rëndësi, në fund të fundit, nuk është vetë lloji i sheqerit, por abuzimi i tij.

6. Patatet janë një pjatë anësore

Fakti që nuk dimë se cilës kategori i përkasin disa ushqime, na mashtron shpesh dhe është shkaku i shumë gabimeve të zakonshme në tavolinat tona. Patatet, shumë të dashura dhe të konsumuara nga të rriturit dhe fëmijët, absolutisht nuk bëjnë pjesë në kategorinë e perimeve. Patatja është një zhardhok që përmban 18% karbohidrate komplekse si ato të drithërave. Prandaj, mos mendoni se nuk jep kalori siç ndodh për perimet në përgjithësi. Patatet duhet të konsiderohen si zëvendësues për bukën ose makaronat, 100 g patate (të peshuara të papërpunuara) mund të zëvendësojnë rreth 35 g bukë ose 25 g makarona (të peshuara të papërpunuara) duhet të jenë pjesë e vaktit së bashku me mishin, peshkun dhe perimet. .

 

7. Vaji i farave është më i lehtë se vaji i ullirit

Vaji i farave ka një konsistencë më të lëngshme, por kjo nuk duhet të na mashtrojë, duke na bërë ta konsiderojmë atë "të lehtë" dhe për këtë arsye më pak kalorik se vaji i ullirit ekstra i virgjër më i dendur. Vajra të ndryshëm farash ose vaji me një farë, si vaji i lulediellit, kikirikut ose sojës, siguron 9 kcal për gram yndyrë ashtu si të gjitha llojet e tjera të vajit, duke përfshirë vajin e ullirit ekstra të virgjër. Për disa, vaji i farës është më i përshtatshëm për skuqje, por tretshmëria e ushqimit të skuqur varet nga mënyra se si përdoret vaji. Pika e djegies ndodh kur yndyra fillon të dekompozohet për shkak të temperaturës së lartë. Megjithëse jo të gjithë studiuesit pajtohen, mund të argumentohet se vaji ekstra i virgjër ka një pikë mesatare djegie prej 200 ° C krahasuar me 220 ° C për vajin e kikirikut. Shefat e kuzhinës pohojnë se një ushqim i skuqur perfekt mund të bëhet midis 150 dhe 170 ° C, vetëkuptohet se mund të skuqet mirë si me vaj ulliri ekstra të virgjër ashtu edhe me shumë vajra që vijnë nga farat.

8. Ushqimet e lehta ju ndihmojnë të humbni peshë

Le të fillojmë nga bazat: kur një ushqim mund të përkufizohet si "i lehtë"? Zakonisht kur është i privuar nga një pjesë e sheqerit ose yndyrës. Është më e vështirë të kuptosh se sa "i lehtë" është, domethënë sa mund të jetë reduktuar sasia e yndyrës dhe/ose sheqerit, për të vlerësuar nëse marrja e kalorive mund të jetë e rëndësishme në uljen e kalorive të përgjithshme të ditës tonë. E vetmja mënyrë për të kuptuar se cila lëndë ushqyese është reduktuar është të lexoni etiketën ushqyese, duke e krahasuar atë me ushqimin tradicional, për këtë qëllim kjo tabelë mund të ndihmojë. Duke lexuar marrjen e kalorive të yndyrave dhe karbohidrateve dhe shumën e tyre, do të jetë e mundur të përcaktohet nëse për ne është ushqim i  lehtë apo jo. Përveç kësaj, është mirë të dihet se marrja e kalorive të një ushqimi duhet të jetë proporcionale me përmbajtjen e lëndëve ushqyese. Nëse nuk keni kohë të numëroni kalorite tuaja, ju sugjerojmë të kryeni abonimin ushqimor të personalizuar në FitHealth Catering!

9. Ushqimet e plota ju bëjnë të humbni peshë

Produktet me drithëra integrale kanë afërsisht të njëjtat kalori si ato të rafinuara, kështu që mos mendoni të hani sasi shumë më të larta pa rritur marrjen e energjisë, edhe pse është sigurisht një zakon i mirë të zëvendësoni bukën dhe makaronat e rafinuara me drithëra të pasura me miell integral. Fibra dietike është një lëndë joushqyese që nuk jep kalori, por kryen funksione të rëndësishme për trupin, jo vetëm sepse nxit lëvizshmërinë e zorrëve dhe ndihmon për të kapërcyer kapsllëkun, por edhe sepse përmirëson metabolizmin e yndyrës, ngadalëson përthithjen e karbohidrateve, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të tilla si divertikuloza apo hemorroidet dhe sipas disa studimeve mund të ketë një efekt parandalues ​​të tumoreve të zorrëve. Në dietat për dobësim, ushqimet e pasura me fibra japin edhe avantazhin e rritjes së ndjenjës së ngopjes.

 

10. Frutat ju shëndoshin

Natyrisht, të gjitha ushqimet ofrojnë energji përveç ujit. Frutat janë të pasura me fruktozë, një sheqer i thjeshtë i cili, si karbohidratet e tjera, siguron 4 kcal për gram, i disponueshëm për t'u shndërruar në energji. Fruktoza është e pranishme në sasi pak a shumë të larta në varësi të frutit në fjalë: 100 g mollë vlejnë rreth 45 kcal, 100 g fiq ose rrush rreth 80. Ata që nuk duan të humbin peshë ose ata që duan të humbin peshë nuk duhet të kursejë kalori duke reduktuar apo eliminuar frutat për shumë arsye. Para së gjithash, fruti është burimi më i madh i vitaminave dhe kripërave minerale që vijnë nga mbretëria bimore, disa prej të cilave janë thelbësore, pra ato që mund të merren vetëm nga ushqimi, sepse trupi ynë nuk është në gjendje t'i sintetizojë ato, siguron sasi të larta të antioksidantëve si vitamina C, nga të cilat janë veçanërisht të pasura kivi, luleshtrydhet dhe agrumet, beta-karotina e pranishme në të gjitha frutat e verdhë-portokalli dhe antocianina e pranishme në frutat ngjyrë vjollce blu si boronicat, kumbullat etj. Udhëzimet e OBSH-së (Organizata Botërore e Shëndetësisë) rekomandojnë të hahet 3 porcione frutash në ditë sepse një sasi e tillë mbulon vetëm një përqindje të vogël të totalit të kalorive edhe në rastin e një diete me pak kalori dhe nuk çon në asnjë mënyrë në mbipeshë apo obezitet, përkundrazi, ndihmon në reduktimin e fenomenit të mbipeshës.