Si t'i them JO celulitit këtë verë?

Shpesh femrat e quajnë “lëkurë portokalli” për të qenë më mirë me veten apo me miqtë e tyre, përkundrazi është celuliti, një sëmundje pak a shumë e rëndë që prek kryesisht femrat e të gjitha moshave. Çfarë është celuliti? Dhe cilat janë metodat vërtet efektive për ta luftuar atë?

Një problem permanent femëror

 

Celuliti shpesh shkakton shqetësim për shumë femra, sidomos me ardhjen e verës, dhe në shumë raste paraqet një kompleks të vërtetë për shkak të modelit të përhapur të bukurisë femërore. Edhe pse ndonjëherë preken edhe meshkujt (kryesisht në bark ose në pjesën e qafës), është një problem në thelb femëror që prek rreth 80-90% të vajzave kundrejt rreth 5% të djemve. Ka shumë besime të rreme që rrotullohen rreth celulitit. Ka nga ata që shpresojnë të luftojnë celulitin duke mbajtur në mënyrë drastike një dietë para verës, nga ata që fillojnë të ushtrohen në nivele të pamundura ose nga ata që besojnë se mund ta zgjidhin problemin duke iu nënshtruar trajtimeve të mrekullueshme që ofron “industria e bukurisë”. Në realitet, ajo që shpesh konsiderohet një problem i thjeshtë estetik është një çrregullim që përfshin ndryshime më komplekse.

 

Çfarë është celuliti?

 

Ekzistojnë forma të ndryshme të celulitit për shkaqe të ndryshme. Celuliti është një proces inflamator që prek indin dhjamor nënlëkuror për shkak të hipertrofisë së qelizave dhjamore dhe ndryshimeve të sistemit venoz dhe limfatik, të cilat shkaktojnë mbajtjen e ujit dhe ngecjen e lëngjeve të pranishme midis qelizave. Mbajtja progresive i lëngjeve krijon zona të lëkurës me një pamje tipike "lëkurë portokalli". Nëse nuk merren masa, faza tjetër është ajo e formimit të nyjeve - me përmasa në rritje - të përbëra nga inde fibroze dhe yndyrore, gjithnjë e më të vështira për t'u eliminuar. Prandaj celuliti mund të marrë forma të rënda, prandaj duhet të kemi kujdes që në shfaqjet e para. Por cilët janë faktorët që përcaktojnë shfaqjen e këtij çrregullimi?

Faktorët kryesorë që favorizojnë celulitin

 

Shfaqja e celulitit varet nga disa faktorë, disa të pandryshueshëm si për shembull të qenit femër, pra prodhimi i hormoneve femërore, estrogjenit, të cilët favorizojnë një grumbullim më të madh të peshës në ije, veçanërisht te femrat me konformacion te trupit tip "dardhë" (gjinoid). Për rrjedhojë, komponenti hormonal është një faktor kryesor për zhvillimin ose përkeqësimin e celulitit. Nuk është rastësi që problemi fillon rreth moshës 18 vjeçare, periudhë në të cilën ka një stuhi të vërtetë hormonale që shënon kalimin nga adoleshenca në moshën madhore, rritet gjatë shtatzënisë dhe me ciklin menstrual ku prodhimi i hormoneve është më i lartë.

Një tjetër faktor i pamodifikueshëm është predispozicioni (ose familjariteti) gjenetik për faktin se ndryshimi i sistemit venoz dhe limfatik, që përfaqëson paradhomën e këtij çrregullimi, shpesh përcillet mes të afërmve.

 

 

Faktorët e modifikueshëm: shumë varet nga zakonet tona

 

Ndër faktorët që shkaktojnë celulitin ka edhe një sërë faktorësh të modifikueshëm, të cilët varen nga zgjedhjet tona të stilit të jetesës, si veset dhe/ose zakonet e këqija.

Stresi, duhani, alkooli dhe dieta jo e duhur favorizojnë shfaqjen e çrregullimit, kryesisht për shkak të aftësisë së tyre për të rritur prodhimin e radikalëve të lirë. Radikalet e lira janë armiq të qelizave tona dhe nxisin proceset e përgjithshme të plakjes së organizmit, duke dëmtuar gjithashtu lëkurën dhe duke favorizuar pamjen e saj “lëvozhgë portokalli”. Ju mund te testoni stresin oksidativ pranë Klinikës FitHealth.

Qëndrimi dhe veshja luajnë gjithashtu një rol të rëndësishëm: qëndrimi ulur ose qëndrimi në këmbë për shumë orë, përdorimi i veshjeve të ngushta ose këpucëve shumë të ngushta ose me taka të larta e bëjnë të vështirë ngjitjen e gjakut nga gjymtyrët e poshtme, duke gjeneruar stazë të qarkullimit të gjakut dhe rrjedhimisht mbajtje të lëngjeve .

Ngrënia e kripur është një tjetër zakon shumë negativ, jo vetëm sepse mund të kontribuojë në presionin e lartë të gjakut dhe shfaqjen e komplikimeve të tjera, por edhe sepse natriumi rrit mbajtjen e ujit, duke kontribuar kështu në ngecjen e lëngjeve që shkaktojnë çrregullimin.

Mbipesha ose obeziteti gjithashtu përkeqësojnë formimin e celulitit, veçanërisht nëse dieta me kalori të lartë është e pasur me yndyrë.

Ushqimi që është miqësor me lëkurën tuaj

 

Për të luftuar fillimin e celulitit, përpiquni të ndiqni këto rregulla të thjeshta diete:

 

   - Konsumoni 3 fruta dhe 2 racione perime në ditë për të marrë kripëra minerale dhe vitamina antioksidante që luftojnë radikalet e lira;

   - Pini të paktën 1,5 ose 2 litra ujë në ditë, për të nxitur shkëmbimin e saktë të lëngjeve dhe për të mbajtur hidratim të mirë;

    -Kufizoni përdorimin e kripës (natriumit) për të luftuar mbajtjen e ujit;

   - Ndiqni një dietë të ekuilibruar në makro dhe mikroelemente për të shmangur yndyrën e tepërt dhe për të fituar shëndet;

   - Respektoni ekuilibrin tuaj të energjisë, duke futur sa më shumë kalori që konsumoni, për të shmangur shtimin në peshë;

 

Llogaritja e kalorive dhe lëndëve ushqyese të pranishme në ushqime nuk është sigurisht e lehtë. Për t'ju ndihmuar të kuptoni se sa kalori duhet të merrni çdo ditë dhe cilat ushqime duhet të hani për të marrë në sasi të ekuilibruar makro dhe mikronutrientësh, ne ofrojmë menutë tona të personalizuara të cilat mund ti merrni përmes platformës FitHealth online apo duke na vizituar pranë Klinikës FitHealth.

 

Aktiviteti fizik: një kurë kundër celulitit, por kushtojini vëmendje intensitetit

 

Ndërsa është e vërtetë që për të luftuar celulitin është mirë të luftoni një mënyrë jetese sedentare, është gjithashtu e vërtetë që jo të gjitha aktivitetet fizike janë të dobishme për këtë qëllim. Sportet e fuqisë (lloji anaerobik) të cilat, për shkak të përpjekjeve intensive të prodhuara në një periudhë të shkurtër kohore, çojnë në formimin e acidit laktik, duhet të shmangen nëse është e mundur. Ky metabolit është një aleat i celulitit, pasi formimi i toksinave të muskujve ka efekte negative në qarkullimin dhe oksigjenimin e indeve. Për këtë arsye, për shembull, vrapimi i shpejtë, rrotullimi (pedalimi i shpejtë) ose ngritja e peshave, të cilat kanë një intensitet të lartë, jo vetëm që janë të padobishme, por edhe kundërproduktive për të luftuar këtë çrregullim. Për më tepër, goditjet e përsëritura në tokë të ushtruara nga vrapimi mund të shkaktojnë mikroçarje në membranat e qelizave yndyrore të cilat në afat të gjatë mund të përkeqësojnë situatën.

Aktiviteti fizik më i përshtatshëm është sigurisht aktiviteti aerobik me intensitet të ulët dhe afatgjatë, si ecja, çiklizmi apo noti, për 30-40 minuta të paktën 2-3 herë në javë. Noti ose gjimnastika në ujë ju lejon të kombinoni 2 avantazhe: lëvizja ju lejon të konsumoni kalori, ndërsa uji që ju rrethon ushtron një masazh që nxit qarkullimin periferik dhe shtresën nënlëkurore.

Në të gjitha llojet e aktivitetit aerobik është e rëndësishme të ruani një shpejtësi të ulët (intensitet), të cilën mund ta kontrolloni lehtësisht duke kryer vetë testin e të folurit: nëse gjatë kryerjes së ushtrimeve (për shembull, ecja ose çiklizmi) ndjeni se po merrni frymë më shpesh , por ju jeni ende në gjendje të flisni pa gulçim të tepruar do të thotë se shpejtësia që po ruani është e saktë dhe e përshtatshme për gjendjen tuaj të stërvitjes.

Së fundi, mbani mend se gjëja më e gabuar që mund të bëni është ta nënshtroni trupin tuaj ndaj dietave tepër të ulëta kalori, të cilat premtojnë humbje peshe të mrekullueshme në një kohë shumë të shkurtër: humbja drastike e peshës jo vetëm fsheh rrezikun e rifitimit të kilogramëve të tepërt , por sakrifikon indin muskulor "fisnik". Nëse indet e lëkurës nuk mbështeten siç duhet nga muskujt, ato priren të "varen", duke gjeneruar ose përkeqësuar celulitin.

 

Për këtë arsye është e domosdoshme që regjimet tuaja ushqimore t'ia besoni profesionistëve të shëndetit!