Çfarë duhet të konsumojmë për shikim më të mirë?

A kanë sytë tuaj të gjitha lëndët ushqyese që u nevojiten për të ndihmuar në parandalimin e kataraktave, degjenerimit makular, glaukomës dhe problemeve të tjera të shikimit? Lexoni për të mësuar rreth disa nga ushqimeve më të mira për të promovuar shëndetin e syve. Por mos llogarisni marrjen e një pilule për të zvogëluar rrezikun tuaj! Për të marrë këto lëndë ushqyese - burimet tuaja më të mira të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve janë nga ushqimet e plota, pasi mund të jetë një kombinim i lëndëve ushqyese brenda që ofrojnë këto përfitime.

 

  • Kale

Ky lloj lakre është një burim i luteinës dhe zeaksantinës, të cilat janë të lidhura me vitaminën A dhe beta-karotenin dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen e indeve të syve nga dëmtimi i rrezeve të diellit dhe zvogëlojnë rrezikun e ndryshimeve të syve që lidhen me plakjen. Burime të tjera të mira të këtyre lëndëve ushqyese përfshijnë perimet me gjethe jeshile të errët si spinaqi, brokoli, bizelet, kivi, rrushi i kuq, kungulli i verdhë, portokalli, misri, papaja dhe fistikët. Trupi juaj ka nevojë për yndyrë për të absorbuar luteinën dhe zeaksantinën, prandaj sigurohuni që t'i hani ato me pak yndyrë të pangopur, si për shembull vaj ulliri ose disa feta avokado. Dhe lakra jeshile gjithashtu përmban vitaminë C dhe beta-karoten, lëndë ushqyese të tjera miqësore për sytë tanë.

 

  • Patatet e ëmbla

Beta-karoteni u jep këtyre zhardhokëve ngjyrën e tyre portokalli. Trupi juaj konverton beta-karotenin në vitaminë A, një lëndë ushqyese që ndihmon në parandalimin e tharjes së syve dhe verbërisë. Patatet e ëmbla nuk janë të preferuarat tuaja? Për beta-karotenin, provoni ushqime të tjera me ngjyrë portokalli të thellë, të tilla si karotat, plus ushqime me ngjyrë jeshile të errët, duke përfshirë spinaqin. Qumështi dhe vezët janë gjithashtu burime të vitaminës A.

Dhe, ngjashëm me luteinën dhe zeaksantinën, beta-karotina dhe vitamina A përthithen më mirë kur hahen me pak yndyrë të shëndetshme si vaji i ullirit.

 

  • Luleshtrydhet

Luleshtrydhet e freskëta dhe me lëng janë një mik i mirë për sytë tuaj dhe përmbajnë shumë vitaminë C, e cila është një antioksidant që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kataraktit. Gjithashtu, sigurohuni që të pasuroni pjatën tuaj me ushqime të tjera të pasura me vitaminë C, duke përfshirë brokolin, agrumet (të tilla si portokalli) dhe pjepër.

 

  • Yndyrnat e shëndetshme

Përveçse ndihmojnë në përthithjen e disa lëndëve ushqyese, disa yndyrna të shëndetshme përmbajnë edhe omega-3. Salmoni është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3, të cilat mund të jenë të dobishme për shëndetin e syve. Përfshini salmon ose lloje të tjera të peshkut të yndyrshëm dy deri në tre herë në javë. Ushqime të tjera që përfshijnë këtë lloj yndyre të shëndetshme janë arrat (të cilat përmbajnë gjithashtu vitaminë E të shëndetshme për sytë), liri dhe farat chia.