7 efektet e dëmshme të ngrënies së tepërt

Pavarësisht nëse jeni në shtëpi apo jashtë, opsionet e pafund të shijshme të ushqimit dhe disponueshmëria e gjerë e vakteve të shpejta e bëjnë të lehtë ngrënien e tepërt.

Nëse nuk jeni në dijeni te sasise qe konsumoni, ngrënia e tepërt mund të dalë lehtësisht nga kontrolli dhe të çojë në pasoja të ndryshme negative të shëndetit.

Një mënyrë për ta marrë nën kontroll këtë zakon është që së pari të kuptoni se si ndikon mbingopja në trupin tuaj.

Këtu janë 7 efektet e dëmshme të ngrënies së tepërt.

1. Mund të nxisë dhjamin e tepërt të trupit

Bilanci juaj i përditshëm i kalorive përcaktohet nga sa kalori konsumoni përkundrejt asaj që digjni.

Kur hani më shumë sesa shpenzoni, kjo njihet si një tepricë kalorish. Trupi juaj mund t’i ruajë këto kalori shtesë si yndyrë.

Mbingarkesa e tepërt mund të jetë veçanërisht problematike për zhvillimin e dhjamit të tepërt të trupit ose mbipeshës sepse mund të jeni duke konsumuar shumë më shumë kalori sesa keni nevojë.

2. Mund të prishë rregullësine e urisë

Dy hormone kryesore ndikojnë në rregullimin e urisë - grelin, i cili stimulon oreksin dhe leptina, e cila shtyp oreksin.

Kur nuk keni ngrënë për një kohë, nivelet e grelinës rriten. Pastaj, pasi të keni ngrënë, nivelet e leptinës i tregojnë trupit tuaj se është plot.

Sidoqoftë, ngrënia e tepërt mund të prishë këtë ekuilibër.

Ngrënia e ushqimeve me shumë yndyrë, kripë ose sheqer çliron hormone si dopamina, të cilat aktivizojnë qendrat e kënaqësisë në trurin tuaj.

Me kalimin e kohës, trupi juaj mund t’i shoqërojë këto ndjesi kënaqësie me ushqime të caktuara, të cilat priren të jenë të pasura me yndyrë dhe kalori. Ky proces përfundimisht mund të tejkalojë rregullimin e urisë, duke ju inkurajuar të hani për qejf sesa sepse jeni të uritur. 

Prishja e këtyre hormoneve mund të shkaktojë një cikël të përhershëm të ngrënies së tepërt.

3. Mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve te ndryshme

Ngrënia e tepërt kronike mund të çojë në mbipesha. Nga ana tjetër, kjo gjendje është treguar vazhdimisht se rrit rrezikun e sëmundjeve te ndryshme.

Obeziteti, i cili përcaktohet se ka një indeks të masës trupore (BMI) prej 30 ose më shumë, është një nga faktorët kryesorë të rrezikut për sindromën metabolike. Ky grup i kushteve rrit shanset tuaja për sëmundje të zemrës dhe probleme të tjera shëndetësore, të tilla si diabeti dhe insulti cerebral.

Treguesit e sindromës metabolike përfshijnë nivele të larta yndyre në gjakun tuaj, presion të lartë të gjakut, rezistencë ndaj insulinës dhe inflamacion.

Vetë rezistenca ndaj insulinës është e lidhur ngushtë me mbingrënien kronike. Zhvillohet kur sheqeri i tepërt në gjak zvogëlon aftësinë e hormonit insulinë për të ruajtur sheqerin në gjak në qelizat tuaja.

Nëse lihet e pakontrolluar, rezistenca ndaj insulinës mund të çojë në diabet të tipit 2.

4. Mund të dëmtojë funksionin e trurit

Me kalimin e kohës, ngrënia e tepërt mund të dëmtojë funksionin e trurit.

Disa studime lidhin ngrënien e vazhdueshme dhe mbipesha me rënien mendore tek të rriturit e moshuar, krahasuar me ata që nuk hanë shumë.

Një studim në të rriturit e moshuar zbuloi se mbipesha ndikoi negativisht në kujtesë, krahasuar me individët me peshë normale.

5. Mund të shkaktojë të përziera

Mbingarkesa e tepërt në mënyrë të rregullt mund të shkaktojë ndjenja të pakëndshme të përzierash dhe dispepsi.

Stomaku i rritur është afërsisht madhësia e një grushti të shtrënguar dhe mund të mbajë rreth 2.5 ons (75 ml) kur është bosh, megjithëse mund të zgjerohet për të mbajtur rreth 1 kuart (950 ml).

Vini re se këta numra ndryshojnë bazuar në madhësinë tuaj dhe sa hani rregullisht.

Kur hani një vakt të madh dhe filloni të arrini kufirin e sipërm të kapacitetit të stomakut tuaj, mund të përjetoni të përziera ose dispepsi. Në raste të rënda, kjo përzierje mund të shkaktojë të vjella, e cila është mënyra e trupit tuaj për të lehtësuar presionin akut të stomakut.

6. Mund të shkaktojë gazra dhe fryrje të tepërt

Ngrënia e sasive të mëdha të ushqimit mund të tendosë sistemin tuaj të tretjes, duke shkaktuar gazra dhe fryrje të stomakut.

Artikujt prodhues të gazit që njerëzit kanë tendencë të hanë shumë janë ushqime pikante dhe yndyrore, si dhe pije të gazuara si soda. Fasulet, disa perime dhe drithërat mund të prodhojnë gjithashtu gaz, megjithëse këto nuk konsumohen shpesh në sasi tepër të mëdha.

Për më tepër, ngrënia shumë e shpejtë mund të nxisë gazra dhe fryrje të barkut për shkak të sasive të mëdha të ushqimit që hyjnë shpejt në stomakun tuaj.

7. Shkakton përgjumje

Pas mbingopjes, shumë njerëz bëhen të ngadaltë ose të lodhur.

Kjo mund të jetë për shkak të një fenomeni të quajtur hipoglicemi reaktive, në të cilën sheqernat në gjak bien menjëherë pasi të keni ngrënë një vakt të madh.

Sheqeri i ulët në gjak shoqërohet zakonisht me simptoma si përgjumja, plogështia, rrahjet e shpejta të zemrës dhe dhimbjet e kokës.

Megjithëse nuk kuptohet plotësisht, shkaku mendohet se lidhet me prodhimin e tepërt të insulinës.

Megjithëse më e zakonshme tek njerëzit me diabet që administrojnë shumë insulinë, hipoglicemia reaktive mund të ndodhë në disa individë si rezultat i ngrënies së tepërt.