Si të forconi imunitetin e fëmijëve në tryezë

Ftohjet, dhimbjet e fytit, por edhe çrregullimet gastrointestinale janë simptomat më të zakonshme të infeksioneve virale. Fëmijët parashkollorë janë ata që sëmuren më shumë në dimër për shkak të virozave të stinës: llogaritet se kjo ndodh mesatarisht 8 herë në vit. Shkaqet më të shpeshta? Sistemi i tyre imunitar i papjekur dhe qëndrimi i gjatë në ambiente të mbyllura si kopshte dhe shkolla. “Fëmijët deri në 5-6 vjeç janë në rrezik të lartë të marrjes të infeksioneve që prekin më së shumti rrugët e sipërme të frymëmarrjes, hundën, fytin dhe veshët dhe traktin gastrointestinal”,* *thonë mjeket». Por si t'i mbroni nga infeksionet edhe me ushqim? Ja si të forconi mbrojtjen e fëmijëve në tavolinë.

Zorrë të shëndetshme, fëmijë të shëndetshëm

Një nga gjërat që duhet bërë për të forcuar sistemin imunitar të të vegjëlve (por edhe të të rriturve) është sigurisht kujdesi për shëndetin e zorrëve të tyre, duke forcuar menunë e ushqimeve të pasura me probiotikë si kefiri dhe kosi. “Një nga faktorët kryesorë që ndikon në shëndet është një dietë shumë e pabalancuar e karakterizuar nga konsumimi i ekzagjeruar i ushqimeve të rafinuara si biskotat, ushqimet e paketuara dhe veçanërisht pijet e ëmbla”. “Teprica e sheqernave në dietën e përditshme çekuilibron mikrobiotën e zorrëve, duke favorizuar rritjen e baktereve patogjene dhe duke ulur numrin e atyre të dobishme”. Këto të fundit janë thelbësore për sistemin imunitar për dy arsye. “Nga njëra anë, një mikrobiotë e shëndetshme lehtëson përthithjen e vitaminave dhe mineraleve që forcojnë mbrojtjen e trupit. Nga ana tjetër, lehtësojnë prodhimin e molekulave që mbrojnë nga sulmi i viruseve dhe patogjenëve, jo vetëm në nivel gastrointestinal”. Konfirmimi vjen edhe nga rezultatet e kërkimeve në fushën e imunoushqyerjes, që kanë të bëjnë me përdorimin e ushqimeve funksionale të afta të modulojnë përgjigjen inflamatore dhe të stimulojnë sistemin imunitar. Shpesh është e nevojshme të suplementoni fëmijët tuaj me probiotike për të mbështetur jo vetëm traktin tretës, por edhe gjithë sistemin imunitar.

Çfarë duhet të përfshijmë në regjimin ushqimor?

Dieta mesdhetare është edhe një herë një aleat i shkëlqyer në tryezë për të forcuar trupin dhe për të reduktuar shanset për t'u sëmurur. “Perimet, frutat, por edhe drithërat, duke përfshirë pastat integrale dhe bishtajoret si qiqrat, fasulet, bizelet që karakterizojnë këtë mënyrë ushqyerje, sigurojnë një sërë antioksidantësh që forcojnë sistemin imunitar”. Përveç kësaj, nëse ato janë të pranishme në menutë e përditshme, ato bëhen suplemente të vërteta natyrale të vitaminave dhe mineraleve. “Perimet me gjethe si çikorja, spinaqi, panxhari janë të pasura me vitamina B, veçanërisht folate, të cilat nxisin funksionimin e sistemit imunitar dhe në të njëjtën kohë së bashku me kivit, agrumet ofrojnë përqindje të lartë të vitaminës C, gjithashtu thelbësore për mbrojtjen. Portokallet klasike, për shembull, janë ideale për t'u konsumuar me mëngjes ose si snck të lehtë. Ato gjithashtu ofrojnë sasi të larta të magnezit dhe kaliumit, minerale që ndihmojnë trupin të mbrohet nga infeksionet. Por duhet të keni kujdes se si i konsumoni. “Propozimi i lëngut klasik të agrumeve tek fëmija siguron një përmbajtje më të ulët të kësaj substance, e cila shpërndahet në kontakt me ajrin. Kështu që këshilla është t'i konsumoni si fruta të freskëta dhe jo në versionin e lëngut”. Një tjetër aleat i vlefshëm në tryezë është peshku, i cili gjithashtu mund të përfshihet në menu dy ose tre herë në javë. “Salmoni , merluci, por edhe krapi janë burim i vitaminës D, selenit dhe zinkut, substanca që rregullojnë sistemin imunitar dhe në të njëjtën kohë ofrojnë shumë Omega 3. Këto të fundit janë acide yndyrore thelbësore nga anti -veprim inflamator. Ato janë të pranishme në sasi të vogla edhe në vajin e ullirit ekstra të virgjër, një erëz që nuk duhet t'u mungojë kurrë pjatave të fëmijëve. Një strategji tjetër e dobishme është ulja e konsumit të kripës, jo vetëm e asaj që shtohet në pjata, por edhe kufizimi i asaj që fshihet në ushqimet e gatuara paraprakisht dhe të paketuara. Natriumi i tepërt në dietë e varfëron trupin me kalium, një mineral që mund të grumbullohet duke ngrënë banane, bajame, portokall, mandarina, gjithashtu të çmuara për sistemin imunitar. Së fundi, duhet t'i kushtoni vëmendje gatimit, veçanërisht perimeve. “Idealja është t'i ziejmë me avull për të parandaluar që ato të varfërohen me lëndë ushqyese të dobishme për mbrojtjen, duke përfshirë shumë vitamina të kompleksit B, të cilat lehtësojnë përdorimin nga trupi të proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve, lëndë ushqyese thelbësore për funksionimin e të gjithë organizmit".