Regjimi detox: kur dhe pse duhet kryer?

Trupi ynë është viktimë e intoksikimit të vazhdueshëm, si ushqimor ashtu edhe mjedisor dhe ky ekspozim është shkaku i disa prej sëmundjeve më tipike të shekullit tonë. Uji, ajri, kimikatet dhe madje edhe ushqimet që hamë zakonisht janë plot me ndotës dhe toksina.

Shpesh ne nuk jemi të vetëdijshëm për nivelin e grumbullimit të toksinave që trupi ynë duhet të durojë çdo ditë, por nëse i kushtoni vëmendje, ndoshta mund të identifikoni disa simptoma që ju bëjnë të kuptoni se duhet të pastroni trupin tuaj me një dietë detoksike.

  • Dhimbje koke
  • Probleme me tretjen (kapsllëk, përthithje e dobët e ushqimit, fryrje, etj.)
  • Mbipeshë
  • Stresi dhe lodhja kronike
  • Mungesa e energjisë dhe vitalitetit
  • Humor i ulët
  • Lëkurë e thatë dhe pa shkëlqim

 

ÇFARË ËSHTË DIETA DETOX?

Një dietë detoksifikimi e bazuar në lëngje detoksifikimi është e dobishme për një listë të gjatë arsyesh, këtu ne theksojmë dhe rendisim vetëm disa:

-Humbni peshë në mënyrë të shëndetshme

-Rikuperoni vitalitetin e trupit tuaj

-Adoptoni një mënyrë jetese të re, shumë më të shëndetshme

-Reduktoni lodhjen duke promovuar pushim/gjumë më të mirë

-Kompensoni ditët e ngarkuara

-Shfaq lëkurën e butë dhe të hidratuar

-Ul riskun e shfaqjes së patologjive të zemrës dhe të traktit tretës.

PËRFITIMET E DIETES DETOX

Një dietë detox është e përshtatshme për shumë momente, por mbi të gjitha është ideale pas periudhave të tepruara, si pushime, fundjava, festa etj. Në raste të tilla ne priremi të rrisim konsumin e ushqimeve dhe sheqernave më pak të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse e hëna është një ditë e përkryer për një ndryshim qëndrimi dhe zakonesh që trupi ynë do t'i ketë vërtet nevojë dhe për këtë arsye për të filluar një dietë detoksike.

Falë programeve me smoothie mund të:

 

-Ndjeheni më të lehtë

-Rritni nivelin e mirëqenies dhe vitalitetit

-Eliminoni mbajtjen e ujit

-Ndihmon në rregullimin e tranzitit të zorrëve

-Rihidratoni lëkurën

-Përmirësoni marrjen e ushqimit

-Flini dhe pushoni më mirë

-Rivendosni parametrat tuaj trupore  pa rrezikuar shëndetin tuaj.

 

CILI ËSHTË KONCEPTI DETOX?

Kohët e fundit mund të keni dëgjuar për dietën detoksike dhe përfitimet e saj, por ende mund të pyesni se nga çfarë përbëhet në të vërtetë. Termi detoks i referohet një "procesi ku një person eliminon substancat toksike ose jo të shëndetshme nga trupi i tij" (Fjalori i Oksfordit).

Megjithatë, kjo nuk është diçka që u shpik kohët e fundit, përkundrazi! Në fakt, trajtimet dhe fazat e agjërimit jane bërë tashmë që në kohët e lashta. Pastrimi i trupit është një praktikë që tashmë ka traditë shekullore pas saj dhe që është treguar se sjell përfitime shumë të shëndetshme për trupin.

Dietat detoksike të bazuara në “smoothie” pastruese detoksike kanë “justifikuar” popullaritetin në vitet e fundit falë efekteve të tyre, të cilat janë të dukshme si në nivel fizik ashtu edhe në atë mendor. Të prodhuara me përbërës organikë (fruta, perime) janë veçanërisht të përshtatshme për pastrimin e trupit dhe eliminimin e toksinave, falë efektit të tyre pastrues, dhe në të njëjtën kohë janë të dobishme për rritjen e përthithjes së vitaminave dhe substancave antioksiduese.

Megjithatë, kjo lloj “diete” nuk është vetëm një trend i momentit, në fakt dieta pastruese detoksike përfaqëson dhe korrespondon me një mënyrë jetese të shëndetshme që jep rezultate afatshkurtra dhe kjo falë eliminimit të lëngjeve, marrjes minimale të kalorive dhe përmbajtje të konsiderueshme të fibrave, kaliumit dhe vitaminave.

Përveç kryerjes së terapive me lëngje “smoothie” në raste të caktuara, është gjithashtu e rëndësishme të ndiqni një dietë të pasur me fruta, perime, bishtajore dhe drithëra, pa harruar frutat e thata, farat dhe pak aktivitet fizik për të bërë rregullisht.

Kujdes nga informacionet e gjendura kudo ne Google. Integro regjimin tend Detox te hartuar nga mjeke nutricioniste!