Detox pas festave, nje domosdoshmeri!

Dieta detox bazohet në parimin e të ushqyerit të shëndetshëm. Në fakt, lejohen vetëm ushqimet që ndihmojnë trupin të pastrohet plotësisht. Ato që janë të shëndetshme dhe nuk e rëndojnë trupin sepse nuk sjellin substanca toksike shtesë.

Përveç blerjes së ushqimeve për të cilat do të flasim së shpejti, mos harroni se duhet të fokusoheni edhe te cilësia. Blini vetëm produkte organike, pa pesticide. E rëndësishme është edhe mënyra e gatimit, kur mund t'i konsumoni të gjalla ose të ziera.

PERIMET

Perimet janë thelbi i një diete të mirë detoksifikuese. Mund të zgjidhni ato që ju pëlqejnë më shumë, por në krye gjejmë: lulelakrën, brokolin, angjinarin, hudhrën, qepën dhe misrin.

Sa herë që është e mundur, hani ato të gjalla ose të ziera në avull. Mund t'i përdorni për të bërë smoothie detox por edhe për të bërë supa detox. Ato duhet të përbëjnë rreth 60-80% të dietës suaj gjatë kësaj kohe.

BISHTAJAT

Bishtajat janë të përshtatshme në një dietë detoksike, veçanërisht bizelet e freskëta, thjerrëzat dhe fasulet.

Ato përfaqësojnë rreth 20-40% të ushqimeve në një dietë detoksifikuese të strukturuar mirë.

DRITHERAT

Drithërat e lejuara në një dietë detox janë orizi, quinoa, meli, tërshëra, hikërrori. Në këto ditë nuk mund të merrni produkte të rafinuara.

FRUTA DHE FARA TË THATA

Frutat e thata janë një aleat i mirë për organizmin, falë acideve yndyrore të mira që ndihmojnë kundër stresit oksidativ. Për të përmendur disa, konsumoni bajame dhe arra, por edhe farat e kungullit, lulediellit dhe susamit. Ato janë veçanërisht ideale si një “snack” i lehtë të mëngjesit ose të pasdites.

 

VAJ ULLIRI EKSTRA I VIRGJER

Vaji është një “mjekim natyror” dhe ndihmon zorrët të pastrohen. Në fakt nuk duhet t'i përjashtoni nga kjo periudhë pastrimi. Ndër ato që rekomandohen do të gjeni vaj ulliri ekstra të virgjër, por kujdes me sasine! Nje sallate nuk duhet te kete me shume se 1-2 luge gjelle vaj ulliri

EREZAT

 

Erëzat lejohen për aromatizimin e ushqimit dhe ju ndihmojnë, ndër të tjera, të minimizoni përdorimin e kripës. Ju mund të përdorni ato që ju pëlqejnë më shumë.

Ëmbëlsues

Sheqeri i rafinuar duhet shmangur, por nëse duhet të përdorni ëmbëlsues, mund të përqendroheni te mjalti i papërpunuar.

USHQIMI ME ORIGJINË SHTAZORE

Nëse nuk mundeni ose nuk dëshironi të eliminoni plotësisht proteinat shtazore në këto pak ditë, mund të vazhdoni të konsumoni:

Pulë

Peshq të tillë si salmoni dhe peshq të ujit të ftohtë në përgjithësi.

Ushqimet, pijet dhe substancat që duhen shmangur

Para dhe gjatë dietës detox duhet të filloni të eliminoni disa ushqime dhe pije që rrisin stresin oksidativ dhe grumbullimin e substancave të dëmshme (radikaleve te lira). Për t'u përgatitur më mirë për dietën dextox, duhet të filloni të përjashtoni nga regjimi:

-Pije alkoolike

-Kafeja dhe në përgjithësi produktet që përmbajnë kafeinë dhe ato që konsiderohen stimuluese

-Sheqerna të rafinuar

-Të gjitha produktet e ambalazhuara dhe të gatshme, të pasura me konservues dhe të varfër në lëndë ushqyese

-Qumështi dhe derivatet e tij

-Të gjitha yndyrnat e ngopura, si yndyrat shtazore por edhe bulmeti shtazor. -Rrjedhimisht edhe produkte të tilla si ëmbëlsirat e paketuara

-Ushqimet e skuqura

Gjatë dietës së detoksifikimit duhet të shmangni të gjitha salcat si majoneza, salca e sojës dhe ketchup. Fast-food-et absolutisht të ndaluara. Një dietë e plotë detoksifikimi përfshin gjithashtu eliminimin e produkteve që përmbajnë grurë, elb, kamut, krunde dhe thekër. Për këtë arsye quhet edhe regjim pa permbajtjen e tyre.

Baza e detox sic u shpjegua më sipër është “FRUTA DHE PERIME”!

Nëse gatimi nuk është pika juaj më e fortë ju mund të abonoheni në FitHealth catering dhe te keni cdo dite vaktet tuaja detox në shtëpinë tuaj!

Festat nuk vazhdojne cdo dite, toksinat mund te akumulohen cdo dite !