Zeoliti dhe benefitet e shumta të tij në shëndet

Zeoliti është emri që përdoret për të treguar lloje të ndryshme mineralesh me një strukturë kristalore dhe mikroporoze.

Vitet e fundit përdorimi i zeolitit po shtrihet edhe në botën e gjerë të barnave natyrore, ku përdoret me efikasitet dhe siguri për të pastruar trupin nga toksinat, metalet e rënda, substancat toksike dhe radioaktive ndaj të cilave jemi të ekspozuar çdo ditë. Ju mund te kryeni testin e mineralogramës pranë Klinikës FitHealth, për të parë metalet e rënda në organizmin tuaj.

Vetitë dhe përfitimet e zeolitit

I mbiquajtur edhe "pastrues i organizmit", ky mineral është në gjendje të thithë sasi të mëdha toksinash, mykotoksina, metale të rënda, viruse, baktere, kimikate nga ushqimi (veçanërisht ato nga bujqësia masive, në të cilat përdoret një sasi e madhe e pesticideve dhe plehrave artificiale) , nga barnat dhe nga ajri që thithim, i cili fatkeqësisht është i ndotur nga agjentë të shumtë që janë jashtëzakonisht të dëmshëm për shëndetin tonë.

Në fakt, pavarësisht përpjekjeve tona të shumta, është pothuajse e pamundur të jetosh një jetë krejtësisht të paprekur. Toksinat dhe ndotësit depërtojnë në lëkurën dhe trupin tonë. Pikërisht për këtë arsye, ata që duan të detoksifikohen në mënyrë natyrale, efektive dhe të thjeshtë, mund të përdorin zeolitin në formën e një kapsule ose suplementi pluhuri.

Duke qenë një mineral i ngarkuar negativisht, ai është në gjendje të tërheqë ndotës dhe t'i zëvendësojë ato me të shëndetshme.

Le të shohim më saktë se cilat janë përfitimet e vërteta që zeoliti sjell në trupin tonë.

 • Veprimi i parë dhe më i rëndësishëm i këtij minerali është padyshim veprimi detoksifikues dhe kelatues, falë të cilit trupi dhe mendja mund të përfitojnë ndjeshëm. Në fakt, prania e toksinave dhe metaleve të rënda, përveçse shkakton probleme në organizëm, si diarre dhe vështirësi në tretje, shkakton edhe lloje të tjera çrregullimesh: ulje të përqendrimit, ndjenjë të lodhjes dhe rraskapitje të përgjithshme, migrenë, luhatje humori. , stresi, skuqjet e lëkurës, psoriaza, problemet autoimune etj.
 • Duke mos qenë në gjendje të përthithet nga trakti gastro-intestinal, ky mineral nxirret drejtpërdrejt nga jashtëqitja së bashku me substancat e dëmshme që "kap" në strukturën e tij, duke siguruar kështu pastrimin efektiv sistemik.
 • Një përfitim tjetër i rëndësishëm i zeolitit është fuqia e tij alkalizuese. Në fakt, duke pasur një strukturë të ngarkuar negativisht, ky gur është në gjendje të tërheqë dhe thithë substanca të ngarkuara pozitivisht (katione), duke i dhënë mbrojtje maksimale dhe një ekuilibër të përsosur acid-bazë për aparatin gastro-intestinal dhe të gjithë trupin në përgjithësi.
 • Zeoliti është veçanërisht efektiv në shërimin e mureve të dëmtuara të zorrëve, duke përmirësuar përshkueshmërinë e tyre.
 • Meqenëse metalet e rënda kanë një efekt negativ në funksionet e veshkave, zeoliti është në gjendje të rivendosë shëndetin e këtyre organeve të rëndësishme duke hequr urenë e tepërt, p-kresolin dhe kreatininën.
 • Ky mineral është shumë efektiv në forcimin e sistemit imunitar, pasi arrin të rrisë numrin e qelizave T dhe makrofagëve në trup, të cilat janë thelbësore për të përfituar funksione më të mira imune.
 • Zeoliti është një antimikrobik dhe antifungal i fuqishëm natyror me spektër të gjerë. Vepron mbi plagët, kundër disa baktereve ose viruseve të zorrëve, kundër kandidës, kundër disa infeksioneve të rrugëve urinare dhe kundër formimit të pllakës dentare, gingivitit dhe sëmundjeve periodontale.
 • Ky mineral ka një fuqi të fortë antioksiduese, e cila rezulton të jetë një armë e çmuar mbrojtëse kundër veprimit të dëmshëm të radikalëve të lirë. Ata janë shkaktarët kryesorë të stresit oksidativ dhe të problemeve të shumta që rrjedhin prej tij: plakjes së parakohshme, kancerit, diabetit dhe disa sëmundjeve kardiovaskulare.
 • Zeoliti ndihmon në uljen e përthithjes së lipideve në gjak, duke ju lejuar kështu të humbni peshë.
 • Është gjithashtu efektiv në reduktimin e marrjes së glukozës dhe, rrjedhimisht, në luftimin e hiperglicemisë.
 • Përveç kësaj, suplementet e zeolitit janë veçanërisht të përshtatshme për atletët, pasi ato janë në gjendje të përmirësojnë qëndrueshmërinë fizike dhe të reduktojnë acidin laktik.

Përveçse merret si suplement i brendshëm, zeoliti mund të përdoret edhe për përdorim topik (të jashtëm), si ilaç për shërimin e dermatitit, akneve, psoriazës, kruajtjes dhe inflamacioneve të tjera të lëkurës.

Formati i pluhurit përdoret gjerësisht për realizimin e:

    -një maskë shumë e thjeshtë detoksifikuese dhe rigjeneruese, e bërë vetëm nga zeoliti pluhur dhe ujë;

    -pastrues fytyre, për t'u shpëlarë disa minuta pas aplikimit;

    -scrub eksfoliues, përzihet me ujë dhe shpërndahet në lëkurë me furçë të butë.

Sic duket zeoliti si integrator ushqimor apo ne formë pluhuri mund të ndihmojë shëndetin tonë në shumë dimensione!