Transaminaza të larta: çfarë duhet të hani?

Shumë njerëz nuk e dinë se çfarë janë transaminazat. Është një fjalë që e dëgjojmë shpesh nga mjekët kur lexojnë analizat tona të gjakut dhe nëse vlera e tyre është e lartë, do të thotë se mëlçia jonë nuk funksionon mirë.

Pse transaminazat janë të larta?

Rritja e vlerave të transaminazave në gjak mund të nxjerrë në pah inflamacionin ose dëmtimin e qelizave të mëlçisë. Qelizat e dëmtuara të mëlçisë, në fakt, mund të lëshojnë një sasi më të madhe se normale të transaminazave (enzimave) në gjak, funksioni i të cilave është të marrin pjesë në transformimin e proteinave në energji.

Çdo të thotë të kesh transaminaza të larta?

Në shumicën e rasteve, rritja e transaminazave është modeste dhe e përkohshme, por fatkeqësisht ka raste kur një vlerë shumë e lartë mund të nënkuptojë një çrregullim serioz të mëlçisë, i cili mund të jetë edhe kronik.

Kur qelizat e mëlçisë ose të muskujve, përfshirë zemrën, dëmtohen, transaminazat derdhen në gjak. Prandaj, me një mostër të thjeshtë gjaku, është e mundur të njihen vlerat e tyre absolute dhe relative (raporti AST/ALT), të dhëna që do të lejojnë, së bashku me një histori të saktë mjekësore dhe një ekzaminim fizik të kujdesshëm nga mjeku, të kontribuojnë në diagnostikimin e një shqetësimi të mundshëm të indeve në të cilat këto enzima janë më të përqendruara.

Shkaqet e rritjes së enzimave janë të shumta dhe kjo është arsyeja pse kur analizat vazhdojnë të nxjerrin në pah rritjen e transaminazave, këshillohet që menjëherë të konsultoheni me mjekun.

Në fakt, simptomat dhe shkaqet mund të jenë komplekse dhe pak a shumë të rrezikshme për shëndetin:

-nga mëlçia e dhjamosur te cirroza e mëlçisë, hepatiti e deri tek ataku në zemër, apo trauma e muskujve skeletorë, alkoolizmi, obeziteti, por edhe sëmundja celiake dhe alergjitë ushqimore.

Cilat janë shkaqet e nivelit të lartë të transaminazave?

Sëmundjet e mëlçisë janë shkaktarët më të zakonshëm të rritjes së niveleve të transaminazave në gjak. Ato mund të jenë tregues edhe për ndryshime më të thjeshta të mëlçisë, si në rastet e steatozës (mëlçisë së dhjamosur) ose steatohepatitit, deri në forma më të rënda, si cirroza dhe tumoret e mëlçisë.

Origjina mund të jetë gjithashtu shumë e ndryshme:

- infektive (virusi i hepatitit akut ose kronik, por edhe mononukleoza);

- autoimune (më shpesh me sëmundje autoimune shoqëruese, p.sh. tiroiditi kronik, sëmundjet e indit lidhor, etj.);

- metabolike (në prani të kushteve që lidhen me sindromën metabolike dhe rezistencën ndaj insulinës, si indeksi i lartë i masës trupore, diabeti, hiperlipidemia (rritje patologjike e kolesterolit ose yndyrës në gjak), hipertensioni, megjithëse sëmundja mund të shfaqet edhe në mungesë të këtyre faktorë);

- alkoolike (konsumimi i më shumë se 40 g alkool në ditë shoqërohet me një rrezik të lartë të sëmundjes së mëlçisë dhe justifikon një rritje të vazhdueshme të transaminazave. Konsumi më pak se 20 g alkool në ditë konsiderohet i palidhur me alkoolin e lartë transaminazave);

- sistemike (sëmundja celiake, hemokromatoza, sëmundja Wilson, etj;).

Roli i barnave mund të jetë veçanërisht i fshehtë, sepse shumë prej tyre mund të shkaktojnë hipertransaminazemi. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet gjithashtu barnave pa recetë ose barnave bimore, të cilat shpesh merren nga personi pa dijeninë e mjekut.

Simptomat e nivelit të lartë të transaminazave

Në shumicën e rasteve, një rritje në vlerat e transaminazave mund të jetë asimptomatike dhe të bëhet e dukshme vetëm me rezultatet e analizave të gjakut.

Megjithatë, në raste të tjera, simptoma mjaft të përgjithshme mund të shfaqen në një pamje të përgjithshme që mund të tregojë dëmtime dhe probleme të entiteteve të ndryshme:

-mungesa e oreksit,

-një ndjenjë lodhjeje të vazhdueshme

-nauze, të vjella dhe dhimbje barku

Për problemet e dukshme të mëlçisë:

-lëkura ose sklera e syrit mund të marrin një ngjyrë të verdhë (verdhëz)

-urina mund të marrë një ngjyrë të errët

-jashtëqitja juaj mund të jetë me ngjyrë më të çelur.

Së fundi, edhe kruajtja e vazhdueshme mund të shoqërohet me vlera të ndryshuara si rezultat i problemeve të mëlçisë.

Çfarë diete duhet ndjekur në rast të transaminazave të larta?

Për njerëzit e diagnostikuar me sëmundje të mëlçisë ose mosfunksionim, ushqimi i duhur mund të ndihmojë në përmirësimin e situatës. Ai duhet të jetë i plotë dhe i balancuar për të shmangur mangësitë ushqyese ose teprimet metabolike dhe i diferencuar për sëmundje të ndryshme kronike të mëlçisë.

 

Përjashtimi i ushqimeve të pasura me hekur ose bakër është i dobishëm për pacientët me hemokromatozë ose me sëmundjen Wilson.

Një dietë pa gluten përmirëson ndryshimet e zorrëve dhe normalizon transaminazat në pacientët me sëmundje celiake.

Format që rrjedhin nga mëlçia yndyrore (steatoza), veçanërisht nëse ka hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi, rezistencë ndaj insulinës, kërkojnë dieta me një përmbajtje të reduktuar të sheqernave të thjeshta siç tregohet më poshtë.

Çfarë nuk duhet të hani apo pini?

-Pije me alkool të shtuar: likeret, koktejle, etj.

-Alkooli, duke përfshirë verën dhe birrën.

-Sheqer i bardhë dhe sheqer kallami, mjaltë dhe shurupe të ndryshme për të ëmbëlsuar pijet, mundësisht duke e zëvendësuar me një ëmbëlsues me zero kalori.

-Pije të ëmbla si kola, sode portokalli, ujë tonik, çajra të ftohtë, por edhe lëngje frutash, pasi ato përmbajnë në mënyrë natyrale sheqerna të thjeshta (fruktozë), edhe nëse në paketim mbajnë fjalën “pa sheqer të shtuar”.

-Reçel, fruta në shurup, fruta të ëmbëlsuara, lëngje frutash të paketuara, ëmbëlsira, pasta, biskota, peta, pelte, puding, karamele etj.

-Produkte të pjekura (p.sh. biskota, bukë e pjekur, krutona, biskota, etj.) të cilat, midis përbërësve, mbajnë fjalën "yndyrna bimore" (përveç rasteve kur specifikohet ndryshe, në përgjithësi përmbajnë vajra bimore të ngopura si palma dhe kokosi).

-Ushqime të shpejta të pasura me yndyrna të hidrogjenizuara (trans), të pranishme edhe në shumë ushqime të përgatitura në mënyrë industriale ose artizanale dhe në ushqime të gatshme.

-Aditivë yndyrore si gjalpë, krem, të brendshmet e kafshëve si mëlçia, truri, veshkat, zemra, majonezë, ketchup, mustardë, salcë Barbecue dhe salca të tjera të përpunuara.

-Salçiçet dhe sallamërat me përmbajtje të lartë yndyrnash të ngopura.

Çfarë rekomandohet për të ngrënë?

-Peshku i të gjitha llojeve, të paktën tre herë në javë. Jepini përparësi peshkut me për përmbajtjen të lartë të acideve yndyrore omega 3 (sardele, salmon, etj).

-Perimet e gjalla dhe të ziera duhet të konsumohen në pjesë të mëdha. Shumëllojshmëria në zgjedhje ju lejon të futni saktë të gjitha kripërat minerale, vitaminat dhe antioksidantët e nevojshëm për shëndetin e trupit. Disa perime kanë një tropizëm të dukshëm hepatik, domethënë kanë një veprim tonik dhe detoksifikues në mëlçi: angjinaret dhe veçanërisht barishtet e hidhura, si çikorja.

-Fruta, për shkak të përmbajtjes së lartë të kripërave minerale, vitaminave dhe antioksidantëve. Është mirë të mos i kaloni dy racione në ditë, pasi në mënyrë natyrale përmbajnë sheqer (fruktozë). Preferoni frutat e stinës dhe kufizoni frutat me sheqer të bollshëm ( rrush, banane, fiq).

-Bukë, makarona, oriz, tërshërë, elbi, karbohidrate të tjera komplekse, duke përzgjedhur ato integrale me një indeks glicemik më të ulët.

-Qumësht dhe kos i skremuar ose pjesërisht i skremuar.

-Mishi, i kuq dhe i bardhë, që vjen nga prerje muskulare dhe i privuar nga yndyra e dukshme. Mishi i shpendëve duhet të hahet pa lëkurë, sepse është pjesa që jep më shumë yndyrë.

-Bishtajore (fasule, qiqra, bizele, thjerrëza etj.), dy deri në katër herë në javë, të freskëta ose të thata, të hahen si pjatë kryesore.

-Ujë (të paktën 2 L në ditë), çaj, çajra bimor pa shtuar sheqer.

Erëza aromatike për të shijuar pjatat, edhe në vend të kripës.

Për të patur një regjim ushqimor të personalizuar, për një mëlçi dhe organizëm të shëndetshëm, rezervoni konsultat tuaja me mjeken nutricioniste tek Klinika FitHealth. Kujdesi për mënyrën e të ushqyerit është një domosdoshmëri që na mbron nga shumë sëmundje, jo vetëm nga sëmundjet e mëlçisë.