Ushqimet me më pak se 50 kalori perfekte për t'u futur në regjimet tona ushqimore.

Cilat janë ushqimet me më pak kalori për të sjellë në tryezë nëse doni të humbni peshë? Klinika FitHealth ju tregon 15 ushqime, me më pak se 50 kalori, ideale për të humbur peshë në një mënyrë të shijshme dhe asnjëherë monotone.

                                                                               

E përsërisim shpesh: shkurtimi i kalorive nuk është formula magjike për humbjen e peshës. Por nëse doni të riktheheni në formë është e rëndësishme që kaloritë që merrni përmes ushqimit të jenë ato të duhurat për ju, domethënë të mos i tejkalojnë nevojat tuaja, përndryshe arritja e peshës së synuar do të jetë praktikisht e pamundur. Kaloritë e nevojshme për ju i përcakton mjekja nutricioniste tek klinika FitHealth, e në bazë të tyre ndërton një regjim ushqimor të personalizuar.

 

Kaloritë: sa të rëndësishme janë në një dietë

 

Një nga faktorët kryesorë për një dietë të suksesshme është se ajo është e personalizuar, domethënë që ka një konsum kalorish të përshtatur për ju dhe stilin tuaj të jetesës. Është thelbësore që ekuilibri mes kalorive “hyrëse” dhe “dalëse”, pra atyre të djegura nga aktiviteti fizik, të jetë negativ: vetëm në këtë mënyrë mund të humbni peshë.

Natyrisht, ndërsa kaloritë nuk duhet të jenë shumë, është gjithashtu e rëndësishme që ato të mos jenë shumë të ulëta. Në fakt, nëse e reduktoni tej mase marrjen e kalorive, trupi juaj kalon në gjendje mbrojtëse, pra përpiqet të përdori sa më pak energjinë që i jepni. Rezultati është se konsumon shumë pak dhe për këtë arsye, humbet peshë me shumë vështirësi.

Shkurtimisht, suksesi i një diete është rezultat i një ekuilibri delikat ku kaloritë janë një element thelbësor: nuk duhet t'i përjetoni ato si një obsesion, por as nuk duhet t'i harroni ato.

Kjo, natyrisht, nuk do të thotë të hani keq ose pak: ka shumë ushqime që, me një konsum të ulët kalorish, ju sigurojnë që të jeni plot shije dhe lëndë ushqyese. Po, sepse ka një tjetër element të rëndësishëm për t'u mbrojtur në këtë ekuilibër: një dietë e shëndetshme duhet të sigurojë gjithashtu një konsum të ekuilibruar të makro dhe mikronutrientëve, d.m.th. karbohidratet, proteinat, yndyrnat, fibrat, si dhe vitaminat dhe mineralet, në proporcionin e duhur për ju .

 

A mjafton të ulni kaloritë për të humbur peshë?

Pra, këtu janë 15 ushqime që kombinojnë këto dy virtyte: ato kanë më pak se 50 kalori dhe janë një minierë e lëndëve ushqyese.

Ushqime me më pak se 50 kalori për të ndryshuar dietën tuaj

1 - Kungull i njomë

he kanë një përmbajtje të mirë të fibrave dhe kripërave minerale si kaliumi: karakteristika që i japin kësaj perime efekte diuretike dhe pastruese të dobishme jo vetëm për të humbur peshë, por edhe për të luftuar retensionin hidrik dhe celulitin.

Kungull i njomë ka 16 kcal për 100 g produkt të papërpunuar.

2 - Kastravecat

Kastravecat kanë një veprim të jashtëzakonshëm diuretik falë sasisë së ujit (96%) dhe përmbajtjes së ulët të natriumit. Ato janë gjithashtu shumë të pasura me magnez, i cili është i rëndësishëm kundër lodhjes, dhe kalium, i cili rregullon presionin e gjakut.

Sasia e madhe e antioksidantëve si vitamina C, luteina, beta-karotina kundërvepron me radikalet e lira dhe ju mbron nga plakja dhe degjenerimi qelizor.

 

     Kastravecat kanë 16 kcal për 100 g produkt të papërpunuar.

 

3 - Kajsi

 Kajsia mund të konsiderohet një tonik natyral i shijshëm që është i përsosur në mot të nxehtë. Është një koncentrat i kripërave minerale si kaliumi, fosfori, natriumi, kalciumi dhe hekuri, i shkëlqyer për rimbushjen e kripërave të humbura nga djersa dhe kundër lodhjes. Përveç kësaj, prania e vitaminës A, beta-karotenit dhe likopenit e bën këtë frut një antioksidant të fuqishëm, si dhe nxit nxijen e lëkurës.

Së fundi, përmbajtja e lartë e fibrave i bën ato të ngopura, aleate të zorrëve dhe të dobishme për të mbajtur nën kontroll sheqerin në gjak.

 

     Kajsitë kanë 42 kcal për 100 g. Një frut mesatar ka 12 kcal.

4 - Patëllxhan

Patëllxhanët përmbajnë një përzierje të antioksidantëve që ju mbrojnë nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë. Midis tyre, nasunin, një pigment përgjegjës për ngjyrën vjollcë të lëkurës që është pjesë e familjes së anthocyanin.

Por edhe acidi klorogjenik, një polifenol që ka edhe veprim metabolik: ndërhyn, në fakt, në ngadalësimin e përthithjes së sheqerit, veçori që e bën shumë të dobishëm për diabetikët.

Përveç kësaj, ato janë të pasura me ujë, fibra (përfshirë pektinën) dhe kalium, patëllxhanët janë diuretikë, ngopës dhe të dobishëm për rregullimin e zorrëve.

Patëllxhanët kanë 23 kcal për 100 g produkt të papërpunuar.

Rekomandim i vetëm: kushtojini vëmendje gatimit. Në fakt, patëllxhanët priren të thithin shumë yndyre, ndaj shmangni skuqjen e tyre dhe në përgjithësi përdorni pak vaj për t'i gatuar.

5 - Rukola

Rukola është një minierë e vitaminës A (në formën e prekursorëve të saj, karotenoideve), shumë e rëndësishme për shumë funksione të trupit: mban lëkurën dhe mukozën e shëndetshme, përmirëson shikimin, forcon sistemin imunitar dhe ka një veprim antioksidues.

Rukola ka edhe një avantazh tjetër: është shumë e pasur me kalcium, prandaj është aleat për të forcuar kockat dhe për të luftuar osteoporozën. 50 gr rukola jep kalcium sa një gotë qumësht.

Falë përmbajtjes së lartë të fibrave dhe ujit, rukola është freskuese dhe diuretike. Është gjithashtu shumë e gjithanshme në kuzhinë dhe është e përshtatshme për përgatitjen e shumë pjatave.

100 g rukola jep 30 kalori.

6 - Shalqini

Shalqini është një rezervuar i vërtetë uji, ideal në verë për t'ju mbajtur të hidratuar. Me gjithë shijen e ëmbël, në fakt përmban pak sheqerna.

Ndërkohë është i pasur me karotenoidë si beta-karotina, e cila mbron lëkurën dhe indet edhe nga dëmtimi i ekspozimit të zgjatur ndaj rrezeve të diellit, dhe likopen, një antioksidant që i jep ngjyrën e kuqe intensive dhe që lufton radikalet e lira, duke parandaluar sëmundjet degjenerative dhe tumoret.

Në 100 g shalqi ka 16 kcal: një fetë 300 g ka mesatarisht 48 kcal.

7 - Karrota

Karrotat janë shumë të pasura me beta-karoten, një karotenoid me veprim antioksidues përgjegjës për ngjyrën e tyre portokalli dhe shumë përfitime: sistem më të fortë imunitar, sy më të shëndetshëm, me rrezik më të ulët të sëmundjeve degjenerative si ato të retinës, lëkurë e mbrojtur nga plakja e parakohshme e lëkurës dhe aknet.

 

Karrotat janë gjithashtu shumë të pasura me fibra, të cilat nxisin mirëqënien e zorrëve dhe kanë një efekt ngopës: për këtë arsye, përtypja e karotave të papërpunuara është një truk i shkëlqyer për të luftuar urinë.

8 - Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë një minierë e vitaminës C, e cila forcon sistemin imunitar, kryen një veprim antioksidant, përmirëson përthithjen e hekurit dhe kontribuon në sintezën e kolagjenit, një substancë shumë e rëndësishme për ruajtjen e elasticitetit të lëkurës.

Ato janë gjithashtu të pasura me antocianina, substanca antioksidante që luajnë një rol të rëndësishëm në nxitjen e mikroqarkullimit, pra qarkullimin e kapilarëve dhe enëve të vogla të gjakut.

E gjithë kjo me vetëm 30 kcal për 100 g luleshtrydhe .

9 - Lakra e kuqe

Lakra e kuqe është e pasur me antocianina, antioksidantë anti-inflamatorë, antialergjikë, antiviralë, të përsosur për të mbajtur zemrën dhe enët e gjakut të shëndetshme. Një veprim në të cilin kontribuon pasuria e kaliumit, e cila rregullon presionin dhe ndihmon për të luftuar ngërçet.

 

Ndër antioksidantët, lakra ka edhe një përmbajtje të mirë të vitaminës C. Por ajo që e bën atë një aleat në dietë është shija e hidhur: substancat që janë përgjegjëse për të kanë, në fakt, aftësinë për të stimuluar një ndjenjë të ngopjes së hershme të cilat ju ndihmojnë për t'ju kontrolluar në tryezë.

100 g lakër të kuqe të papërpunuar japin 16 kcal.

10 - Ananasi

Ananasi është një frut i njohur mbi të gjitha për veprimin e tij anticelulit: në fakt ai përmban bromelainë, një enzimë që kryen një veprim anti-inflamator dhe, për këtë arsye, është efektiv për të lehtësuar indet e fryra nga ngecja e lëngjeve dhe për të luftuar mbajtjen e ujit dhe simptomat e para të celulitit.

Gjithashtu ka veti anti-edematoze dhe antikoagulante dhe rrit oksigjenimin e indeve dhe qarkullimin në gjymtyrët e poshtme. Gjithashtu falë bromelinës, ananasi kryen një veprim tretës dhe është i dobishëm për lehtësimin e dhimbjeve të stomakut, dhimbjeve të barkut dhe ndjenjës së rëndimit që ndjeni pas një vakti të rëndë.

100 g ananas të freskët jep 42 kalori. Një fetë 50 gr ananasi ka 21 kcal.

11- Domate

Domatja është perime e verës “par excellence”: e pasur me ujë, vitaminë C, fibra dhe kripëra minerale si kaliumi, ajo është ideale për t'ju mbajtur të hidratuar, për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të rimbushur kripërat e humbura nga djersa.

Ndër lëndët ushqyese të tij të dobishme është likopeni, një antioksidant përgjegjës për ngjyrën e tij të kuqe, e cila ju ndihmon të kundërshtoni efektet e dëmshme të radikalëve të lirë, duke parandaluar plakjen dhe degjenerimin qelizor. Dhe e cila ka avantazhin se nuk humbet me gatimin: për këtë arsye mund të përfitoni nga vetitë e saj si nëse hani domate të gjalla ashtu edhe nëse i hani të gatuara.

Domatet kanë 37 kalori për 100 g produkt të papërpunuar.

12 - Pjeshkët

Pjeshkët përbëhen nga 90% ujë dhe kanë një përmbajtje të shkëlqyer kaliumi, i cili stimulon diurezën, nxit eliminimin e lëngjeve të tepërta dhe kundërshton mbajtjen e ujit dhe celulitin. Me pak fjalë, ato janë fruta të pashmangshme në tryezën tuaj nëse dëshironi të jeni në formë.

Ato janë gjithashtu të pasura me antioksidantë, veçanërisht beta-karoten, një substancë e familjes së karotenoideve që trupi e shndërron në vitaminë A, e dobishme, ndër funksionet e saj të shumta, për mirëqenien e lëkurës dhe syve.

100 g pjeshkë kanë 28 kalori, një pjeshkë mesatare sjell 36kcal.

13 - Bishtajoret

Bishtajoret kanë një përmbajtje të reduktuar të proteinave, ndërsa janë shumë të pasura me ujë (më shumë se 90%), që u jep atyre veti të shkëlqyera diuretike dhe fibra, të cilat nxisin ngopjen dhe rregullsinë e zorrëve, si dhe mbajnë nën kontroll vlerat e kolesterolit.

 

Përveç kësaj, ato përmbajnë gjithashtu antioksidantë të fuqishëm, në veçanti beta-karoten, luteinë dhe zeaksantinë, të cilat kryejnë një veprim kundër plakjes të përmirësuar nga vitamina C.

100 g bishtaja të papërpunuara kanë 24 kcal.

14 – Kos gjysmë i skremuar

I butë dhe lehtësisht i tretshëm, kosi përmban proteina me vlerë të lartë biologjike, të cilat e bëjnë atë të ushqyeshëm dhe të ngopshëm: një ushqim i shkëlqyer për t'u përfshirë në dietën tuaj, në mëngjes, si snack ose si përbërës për shumë pjata të freskëta dhe të lehta.

I marrë nga qumështi, ai trashëgon përmbajtjen e tij të mirë të kalciumit, i cili është i dobishëm për shëndetin e kockave.

100 g kos gjysmë i skremuar përmbajnë 43 kcal.

15 - Finoku

I pasur me fibra dhe ujë, me efekt ngopës, me pak kalori, aleate për t'u tretur mirë dhe e dobishme për të luftuar fryrjen e barkut: finoku është perime që nuk mund të mungojnë në dietën tuaj nëse doni të rifitoni formën.

 

Ato janë të shkëlqyera për t'u ngrënë si një snack për pushimin. Ju mund t'i hani ato të gjalla dhe si pjesë e ushqimeve: ato ju sigurojnë një ndjenjë të shkëlqyer ngopjeje.

Finoku ka 15 kcal për 100 g produkt të papërpunuar.

Ju mund t’i gjeni këto ushqime pjesë të integruara në paketat ushqimore të FitHealth Catering.

Aksesoni Shërbimet

Në FitHealth Clinic do të gjeni shërbimet më të mira për të përmirësuar jetën tuaj.