5 këshilla për të pasur një kujtesë të mirë

Kujtimet tona nuk ruhen plotësisht, por ruhen në "pjeseza", të organizuara në një rrjet të vërtetë neuronal. Nga këto “pjesë” fillon faza e rikuperimit të kujtimeve, përmes së cilës ne jemi në gjendje të rindërtojmë të gjithë informacionin për të mbajtur mend. Efektiviteti i marrjes së kujtimeve ose informacioneve të tilla është i lidhur me aftësinë tonë për të kapur të dhëna, për të krijuar asociacione, me situatën tonë emocionale, etj. Nëse adoptojmë një mënyrë jetese korrekte, të karakterizuar nga aktiviteti fizik i rregullt dhe një dietë e ekuilibruar, e pasur me lëndë ushqyese që na ndihmojnë të stimulojmë kujtesën, mund të nxisim rikuperimin e kujtimeve dhe të forcojmë aftësitë tona njohëse.

 

Çfarë është kujtesa?

Kujtesa është aftësia e një organizmi të gjallë për të mbajtur gjurmë të përvojës së tij të kaluar, për ta riprodhuar atë, për ta njohur atë, për ta lokalizuar atë në kohë dhe hapësirë ​​dhe më pas ta përdorë atë për t'u lidhur me botën dhe ngjarjet e së ardhmes.

Si i kujtojmë gjërat?

Informacioni hyn në sistemin tonë kompleks të memories për herë të parë përmes një organi shqisor (p.sh.: shikimi, dëgjimi, prekja, etj.) dhe mbërrin në një lloj "depozitimi sensorial", i cili e mban atë për një hapësirë ​​shumë të shkurtër kohe, e barabartë me më pak se një sekondë. Nëse duam të ruajmë informacionin, duhet:

-së pari transferojeni atë në memorien afatshkurtër, e cila vepron si një filtër për të na mbrojtur nga mbingarkesa e informacionit;

-më pas e transferojmë atë në memorien afatgjatë, atë "sirtar" që mban të gjithë informacionin që kemi mësuar gjatë jetës sonë. Në kujtesën afatgjatë mbajmë, për shembull, emrin tonë, kuptimin e fjalëve, përvojat tona jetësore, njohuritë e aftësive (p.sh.: ngasja e biçikletës) etj.

Ndihmoni kujtesën tuaj të mbajë mend: 5 këshilla të dobishme

1.Praktikoni aktivitet fizik të rregullt. Kryerja e ushtrimeve fizike të vazhdueshme mund të përmirësojë performancën e trurit, duke nxitur një furnizim më të madh të gjakut në tru dhe duke luftuar plakjen e trurit. Mekanizmat përmes të cilëve aktiviteti fizik luan një rol të dobishëm në sferën njohëse nuk janë ende plotësisht të njohura; megjithatë, një nga fenomenet që lidhet më shpesh me ushtrimet fizike është rritja e përhapjes dhe mbijetesës së qelizave në hipokampus ( rajoni i trurit përgjegjës për të mësuarit dhe kujtesës) . Një mënyrë jetese sedentare, nga ana tjetër, përfaqëson një rrezik për kujtesën tonë. Një studim i fundit i vitit 2018, i publikuar në Plos One nga një grup studiuesish nga Universiteti i Kalifornisë, nënvizon se si një mënyrë jetese sedentare, përveçse një faktor rreziku për sëmundjet metabolike (obeziteti, diabeti, etj.) dhe sëmundjet kardiovaskulare, mund të katë efekte negative në tru dhe, veçanërisht, në nivelin e zonave të trurit të përfshira në kujtesë. Prandaj këshilla është që të praktikoni aktivitet fizik aerobik (ecje, çiklizëm, vrap, not, etj.) për një minimum prej 150 minutash në javë, 300 optimale.

2.Ndiqni një dietë korrekte, të ekuilibruar dhe të larmishme, veçanërisht të pasur me:

-Acidet yndyrore të pangopura omega-3, që gjenden në sasi të bollshme në peshk , salmon, vaj peshku dhe arra;

-karbohidratet (makarona, bukë, oriz, patate etj.) me indeks të ulët glicemik, preferohet baza  integrale;

-fruta dhe perime, për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, antioksidantëve, vitaminave dhe mineraleve esenciale. Ndër vitaminat, konsumoni veçanërisht C, E dhe ato të grupit B. Këto të fundit gjenden në sasi të mira në qumësht dhe derivate te tij. Vitamina C gjendet kryesisht në kivi, agrume (portokall, limon, grejpfrut, mandarina, etj.), ndërsa E gjendet kryesisht në vajin e ullirit, në frutat e thata (arra, bajame, lajthi, fistikë, etj. ,) .

-Sa i përket pijeve, rekomandohet të pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë. Kafeina duket se është në gjendje të ndihmojë proceset e kujtesës, veçanërisht gjatë marrjes së informacionit ose kujtimeve, por është një rregull i domosdoshëm konsumimi i saj me moderim (maksimumi 2-3 filxhanë kafe në ditë). Përkundrazi, alkooli prodhon një veprim toksik në qelizat nervore: i dehidron ato dhe ul densitetin e tyre. Humbja progresive e neuroneve është aq më e theksuar sa më gjatë të jetë periudha e abuzimit me alkoolin.

Nëse doni të keni një regjim ushqimor të personalizuar me në fokus kujtesën dhe jetesën e shëndetshme, ju mund ta merrni atë të shkruar nga mjekja nutricioniste në klinikën FitHealth. Nëse dita juaj është e mbushur me aktivitete dhe nuk keni kohë të përgatisni ushqimin, mund të abonoheni në FitHealth Catering, ku mund të konsumoni ushqimin tuaj personalizuar sipas rekomandimit të mjekes nutricioniste.

3.Mos pini duhan! Pirja e duhanit gjithashtu ushtron një veprim toksik në tru, pasi shkakton një ngushtim të enëve cerebrale me një ulje të rrjedhës së gjakut dhe oksigjenit në zonat e përfshira në funksionet njohëse. Duhanpirësit  (më shumë se 20 cigare në ditë) kanë një aftësi të zvogëluar për të mësuar përmendësh fjalët dhe për t'u përqëndruar.

4.Flini të paktën 7 orë gjumë në natë. Gjumi luan një rol themelor në konsolidimin e kujtesës pasi disa faza të këtij procesi kërkojnë më shumë kohë dhe mungesë të stimujve të mëtejshëm, siç mund të ndodhë gjatë pushimit. Gjumi gjithashtu stabilizon gjendjen shpirtërore duke lehtësuar tensionin dhe duke ulur nivelet e ankthit dhe stresit.

5.Trajnoni mendjen tuaj (p.sh. fjalëkryqe, sudoku, lojëra logjike, etj.). Ushtrimet për kujtesën, veçanërisht, janë të dobishme në çdo moshë për ta trajnuar atë dhe për të vonuar sa më shumë humbjen e saj.